Blog

Zoznam chýb, ktorých sa dopúšťajú investori – začiatočníci

Svet investovania a investícií je otvorený všetkým ľuďom, ktorí sa oň zaujímajú. Veľa začínajúcich investorov však zhorí na úplnom začiatku – skôr, než sa dostanú ku koreňu celej veci a začnú investíciám chápať. Pripravili sme pre vás zoznam častých chýb, ktorých sa dopúšťajú neskúsení investori.

Teoretické poznatky – minimálne
Čo majú spoločné akcie a dividendy? Ako fungujú podielové fondy? Je lepšie nakúpiť zmenky alebo investovať do dlhopisov? Toto je len pár otázok, ktorých zodpovedanie nebude skúsenému investorovi robiť žiadny problém, ale nováčika určite zaskočí. Ak sa naozaj chcete venovať investíciám, naštudujte si najskôr pojmy a všetky dôležité informácie. Získané teoretické znalosti sa oveľa viac osvedčia potom v praxi.

Nereálne ciele
Nie vždy je investovanie úplná pohoda. Profit z dlhopisov, akcií alebo rôznych komodít, do ktorých ste okrem dôvery vložili aj svoje financie, ovplyvňuje veľmi veľa činiteľov. Vysoké výnosy pri minimálnom riziku za krátky čas nie sú reálne. Veľký výnos za krátky čas znamená nutnosť podstúpiť veľké riziko, na druhej strane minimálne riziková a dlhodobá investícia však zasa neprinesie vysoký výnos.

Nepremyslený rozpočet
Pokiaľ sa rozhodnete investovať, mal by byť na tento krok pripravený taktiež aj váš rozpočet. Prílišná odvážnosť môže byť na škodu. V začiatkoch treba počítať s tým, že ako investor sa budete najmä učiť. Každá lekcia väčšinou niečo stojí. V tomto prípade to ale budú vaše peniaze. Ani jeden nováčik by do sveta investícií nemal vstupovať s prehnaným rozpočtom. Je potrebné obchodovať len s takou sumou, ktorej stratu si môžete dovoliť…

„Hop alebo trop“
Stávka na jednu kartu – mnohým (nielen) investorom sa táto stratégia nevyplatila. Stávka na jednu (v drvivej väčšine zlú) kartu môže človeka odradiť pri vstupe do sveta investícií. Oveľa lepšou metódou je diverzifikácia – nástroj, pomocou ktorého je možné účinne znížiť riziko investície. Hlavná myšlienka tohto prístupu je v rozložení finančných prostriedkov do viacerých vetiev. Jednoducho nakúpite viaceré akcie či komodity a vytvoríte si zaujímavejšie investičné portfólio, vďaka ktorému budete môcť lepšie reagovať na prípadný pokles niektorej z investícií.
Ak by ste potrebovali investičné poradenstvo a poradenstvo ohľadom rôznych investičných programov, ochotne si s Vami dohodnem stretnutie a spolu prekonzultujeme rôzne možnosti.

Michal Matlák

Špecialista na financie

S čím Vám môžem pomôcť?

Scroll to Top
Scroll to Top