Blog

Sprísňovanie hypoték prichádza s novým rokom 2020

Od začiatku roka 2020 bude získanie peňazí na kúpu bytu či domu opäť o niečo náročnejšie. Národná banka Slovenska totiž pritvrdzuje podmienky poskytovania úverovOd januára bude musieť dlžníkom po zaplatení všetkých splátok zostať z ich príjmu dvojnásobne vyššie rezerva ako v súčasnosti.

Vzhľadom na extrémne rýchle zadlžovanie Slovákov v posledných mesiacoch pre historicky najnižšie úrokové sadzby úverov na bývanie je regulácia zo strany NBS potrebná.

Po novom sa zníži maximálny podiel splátky na príjme klienta (tzv. DSTI). Kým doteraz to bolo 80 %, od budúceho roka to má byť len 60 %. Výnimka bude platiť pre mladých do 35 rokov- päť percent nových úverov môže byť aj pre dlžníkov s DTSI 70 %.

V praxi to znamená, že po zaplatení všetkých splátok vám na účte bude musieť zostať vyššia suma ako doteraz. A to až dvojnásobne! Povinná rezerva, ktorá človeku musí zostať z príjmu, sa zvýši z 20 % na 40 %. K tomu treba ešte prirátať životné minimum, to však platilo aj doteraz. Ak rezervu nebudete mať, banka vám hypotéku neschváli alebo vám požičia len nižšiu sumu.

Zvýšenie potrebnej rezervy, ktorá musí klientovi zostať z mesačného príjmu, sa dotkne hlavne tých, ktorí sú zadlžení alebo by chceli väčší úver, než na aký (podľa pohľadu NBS) majú. Nad úrovňou DTSI vo výške nového limitu ich bolo doteraz okolo 25 až 30 percent – v závislosti od kvartálu.

Hlavným cieľom návrhu je ochrániť klientov bánk pred rizikami spojenými s nadmerným zadlžovaním a znižovať tak negatívny vplyv prípadného zhoršenia ekonomiky na domácnosti.

Ak sa chcete novým obmedzeniam vyhnúť, nečakajte na schválenie nového návrhu NBS, ale požiadajte o úver teraz. Úrokovú sadzbu nižšiu ako 1 % fixovanú na obdobie 5 rokov ponúka v súčasnosti hneď niekoľko bánk.

 

Michal Matlák

Špecialista na financie

S čím Vám môžem pomôcť?

Scroll to Top
Scroll to Top