Blog

Najnižšie úrokové sadzby na hypotéky stále v kurze

Z každej strany počúvame o historicky najnižších úrokových sadzbách. Môže zdať, že ponuky hypoték sú všetky rovnako výhodné a vo všetkých bankách. Áno sú, ak porovnávame úrokové sadzby ktoré platia dnes a tie, ktoré platili napríklad pred piatimi rokmi a ešte skôr.

Na slovenskom trhu sa aktuálne úrokové sadzby pohybujú už od 0,6%
A v časoch, kedy sú historicky najnižšie úrokové sadzby je výhodné zafixovať si úrokovú sadzbu na čo možno najdlhšie obdobie. Fixácia je obdobie, počas ktorého banka klientovi nezmení úrokovú sadzbu, respektíve bude platiť tá, na ktorej sa klient a banka dohodli. Banky dnes ponúkajú fixáciu až na 10 či 15 rokov  aj pri nezmenenej výške úrokovej sadzby oproti kratším fixáciám.

Samozrejme, je potrebné si uvedomiť, že uvádzané úrokové sadzby sú vždy „od“. To znamená, že nie každý klient ju môže získať, nie je automatická a klient poväčšine musí splniť niekoľko podmienok na to, aby takúto sadzbu získal (napr. nutnosť zriadiť si bankou určený konkrétny osobný účet, poistenie úveru a podobne). Banky majú svoje systémy nastavené na presné hodnoty, kedy vaša žiadosť zapadne do konkrétnej úrokovej sadzby. Preto je dôležité vedieť, kde sa to láme a skúsiť zapadnúť do tej lepšej kolónky s nižšou úrokovou sadzbou.

V praxi má na výšku úrokovej sadzby vplyv bonita klienta, parameter LTV – čiže pomer založenej nehnuteľnosti ku výške úveru, fixácia úrokovej sadzby ale napríklad aj lokalita kupovanej nehnuteľnosti.

Ako môžete zvýšiť svoju šancu na získanie hypotéky?
Možnosti  sú dve:

1.) Požiadať o nižšiu hypotéku vzhľadom ku výške zabezpečenia úveru.– Dnes sa nemusíte ponáhľať, výhodné hypotéky tu ešte nejaký čas budú, čiže odporúčame počkať a našetriť ešte o niečo viac, prípadne si požičať od rodiny alebo známych. Ideálne tak, aby ste brali hypotéku s maximálnym LTV do 80 %.

2.) Zvýšiť hodnotu zakladanej nehnuteľnosti– tým, že napríklad na krátky čas založíte dve nehnuteľnosti. Pokiaľ je to možné, založiť sa dá aj rodičovská nehnuteľnosť a to aspoň dovtedy, kým hypotéka prostredníctvom mesačných splátok klesne pod hodnotu, kedy bude stačiť ručenie vašou, jednou nehnuteľnosťou.

Možno vám takéto kroky prídu zbytočne komplikované a zdĺhavé, pretože v dnešnej dobe chceme všetko hneď a už včera bolo neskoro, ale pri rozvážnosti dokážete ušetriť na zbytočnom preplatení banke aj 10 000 eur. A tie viete využiť aj lepšie…

Michal Matlák

Špecialista na financie

S čím Vám môžem pomôcť?

Scroll to Top
Scroll to Top