Blog

Sporenie do II.piliera v roku 2019

Sporitelia budú do druhého piliera v roku 2019 odvádzať znova viac. Keďže pre väčšinu bol tento penzijný systém v minulosti nevýhodný, štát sa rozhodol systém súkromných dôchodkov prekopať, nakoľko v minulosti boli vyplácané dôchodky príliš nízke a veľa sporiteľov z tohto piliera odišlo.

Výsledkom by mali byť vyššie dôchodky.

Výška príspevkov do druhého piliera sa z hrubej mzdy preto od roku 2017 postupne zvyšuje z pôvodných 4% na 4,75 % pre tento rok.

Zvyšovanie príspevku do druhého piliera bude prebiehať až do roku 2024, kedy by sadzba mala dosiahnuť 6%.

V praxi to znamená, že človek s hrubým príjmom 1 000€ začne platiť do druhého piliera mesačne o 2,5 € viac. Keď prerátame tých 2,5 € na dlhú dobu, odkedy človek začína pracovať až do dôchodku, tak podľa toho ako sa budú vyvíjať finančné trhy, na koncovej hodnote účtu  dokáže toto malé navýšenie spraviť aj viac ako 3 500 €

Dôchodkové sporenie je dlhodobé investovanie.

Z krátkodobého hľadiska to nevyzerá veľmi dobre, v zmysle, že poklesy boli aj vyššie ako 20 percent. Ak sa však sa pozrieme na obdobie odkedy vznikli dôchodkové fondy, ani jeden fond dlhodobo nedosahuje výnos ročne nižší ako 6 percent, to znamená, že nie je dôvod na paniku.

Dôležité je rozloženie do fondov

Ak ste sporiteľom v druhom pilieri je preto dôležité, aby ste si skontrolovali v akých fondoch vôbec svoje úspory držíte, tak aby ste zbytočne neprerobili.

Pre mladších sporiteľov sa odporúčajú indexové fondy s vyšším potenciálom zhodnotenia. Pokiaľ máte viac rokov, tiež sa odporúčajú fondy, kde je akciová zložka.

Tie sú síce viac rizikovejšie, no netreba sa báť, pretože naopak vo veku tesne pred dôchodkom zákon myslí na to, aby ste o úspory neprišli a automaticky vám postupne presúva časť úspor do garantovaného fondu.

O ďalších možnostiach dôchodkového sporenia sa môžete dozvedieť článku Ako sa najlepšie pripraviť na dôchodok?

Michal Matlák

Špecialista na financie

S čím Vám môžem pomôcť?

Scroll to Top
Scroll to Top