Blog

Povinné zmluvné poistenie- aké máte možnosti?

V oblasti poistenia vozidiel je na trhu veľká konkurencia. Poisťovne majú rôzne podmienky, vďaka ktorým môže mať majiteľ vozidla v jednej poisťovni o desiatky eur výhodnejšiu poistku ako v druhej. Aj preto dnes namiesto nižších cien PZP skôr lákajú vodičov na asistenčné služby a ponuku pripoistení.

Základné PZP – chráni vodiča pred škodami spôsobenými inému, ale nie pred škodami na jeho vlastnom vozidle a nákladmi na opravu.

Niektorí klienti však nepotrebujú kryť všetky havarijné riziká Napríklad pri autách, s ktorými majitelia parkujú v garáži, je minimálne riziko krádeže. Riziká si môžu vybrať podľa toho, do akých situácií sa s autom dostávajú najčastejšie. Pripoistiť si môžu  aj živly, ako napríklad víchrica či povodeň, zlý stav vozoviek, krádež, prípadne havária ako taká. Vodič, ktorý obvykle nejazdí sám, môže využiť poistenie posádky. Kto jazdí v horských oblastiach, zase môže oceniť krytie škôd pri strete so zverou.

Pripoistenia auta môžu čiastočne nahradiť drahé havarijné poistenie, takzvané KASKOTo môže čiastočne suplovať drahšiu havarijnú poistku, ktorú má len približne tretina áut zaregistrovaných na Slovensku.

Väčšina vodičov je na výšku poistného veľmi citlivá-  akceptujú nárast cien o päť až desať percent a výraznejšie zvýšenie poistného býva často dôvodom na výpoveď a zmenu poisťovne.

Vďaka rôznym pripoisteniam si vedia vodiči vyskladať poistenie na mieru.

Z pohľadu klientov sú najčastejšími doplnkovými službami poistenie čelného skla poisteného vozidla,  pripoistenia vodiča poisteného vozidla na trvalé následky alebo smrť.

Cena pripoistenia závisí od vybraného variantu, druhu vozidla, obsahu motora, škodovosti klienta a podobne. Niektoré pripoistenia môžu byť automaticky v cene k základnému poisteniu. Väčšinou sú to však riziká, ktoré si motorista dokupuje samostatne alebo sú súčasťou vyšších poistných balíkov.

Cena nie je rozhodujúca 

Pri uzatváraní PZP by sa však držitelia vozidiel nemali riadiť len podľa ceny. Cena je len jedným z parametrov produktu. Treba si všímať aj ostatné podmienky a služby, ktoré poisťovne ponúkajú.

Výhody pre vodičov

Väčšia variabilita platí dnes aj pre ďalšie parametre povinného poistenia. Poisťovne umožňujú uhradiť poistku bez prirážky v rôznych časových intervaloch – raz za rok, za štvrťrok, ale aj mesačne.                                                                                       Množstvo vodičov víta možnosť uzavretia poistenia cez internet. Online rozhrania sa snažia čo najlepšie odhadnúť potreby majiteľa auta a vyskladať mu poistenie PZP na mieru.

 Ak si spravíte prehľad jednotlivých možností poistenia a zistíte, že vám iná poisťovňa vyhovuje viac, môžete sa veľmi jednoducho prepoistiť . Ak nechcete platiť 2 poistky súčasne, musíte svoju starú poistku ukončiť.  Nezabúdajte, že to však musíte stihnúť v zákonnej lehote minimálne 6 týždňov pre koncom poistného obdobia.

Michal Matlák

Špecialista na financie

S čím Vám môžem pomôcť?

Scroll to Top
Scroll to Top