Blog

Porovnanie spotrebných úverov

Požičať si peniaze môžeme už dnes takmer kdekoľvek. V ponuke sú rôzne pôžičky- na webe, v nebankovkách, v bankových inštitúciách, ale aj u predajcov áut či elektroniky. Keď však potrebujete väčšiu sumu peňazí, či už na rekonštrukciu bytu, kúpu auta, alebo zaplatenie dovolenky, prípadne na dofinancovanie hypotéky, najlepšie je  siahnuť v banke po spotrebnom úvere.  Jeho výhodou je, že si  môžete požičať vyššiu sumu (aj niekoľko tisíc eur) a splácať ju po malých čiastkach dlhšie obdobie – od niekoľkých mesiacov až po 8 rokov.

Vybavovanie spotrebného úveru je oproti hypotékam a podnikateľským úverom výrazne jednoduchšie. Je to najmä preto, že v prípade spotrebných úverov banka nevyžaduje ručenie majetkom, nakoľko výška spotrebných úverov sa pohybuje v rádovo nižších sumách, ako je tomu pri hypotékach. Treba si však uvedomiť, že čím dlhšie úver splácate, tým viac ho preplatíte, nakoľko aj úroky sú z dôvodu väčšieho rizika niekoľkonásobne vyššie.

Čo sledovať pri spotrebných úveroch ?
  • 1. Úroková sadzba
  • 2. RPMN – určuje celkové náklady spojené s úverom vrátane poplatkov. RPMN je väčšinou vyššia ako úrok a udáva, koľko peňazí navyše musíte zaplatiť, keď si požičiavate peniaze od banky
  • 3.Výška poplatku za poskytnutie
  • 4. Poplatok za predčasné splatenie úveru

Tieto čísla rozhodnú o konečnej výhodnosti spotrebného úveru v konkrétnej banke.

 

Kde vybaviť spotrebný úver?

Banky ponúkajú pre aktívnych klientov, ktorí majú u nich vedený bežný účet predschválené spotrebné úvery. Takéto  ponuky sú výhodné najmä z pohľadu skráteného procesu schvaľovania. Klient nemusí doručiť žiadne doklady a úver môže mať na účte už o niekoľko minút od požiadania.  Avšak to, že má klient v banke vedený bežný účet automaticky neznamená, že dostane aj výhodnejší úrok. Takisto klient nemôže dopredu vedieť, že konkurenčná banka mu neponúkne výhodnejší úver. Preto je dobré porovnať si aktuálne ponuky aj v iných bankách.

Medzi najväčšie banky z pohľadu podielu na trhu na Slovensku patria VÚB banka, ČSOB banka a Tatrabanka. Tieto banky poskytujú nielen spotrebné úvery ,ale nenájdete v nich najvýhodnejšie podmienky pre široké spektrum klientov. Najlacnejšie spotrebné úvery je však potrebné hľadať niekde inde.                                                                                                         Najvýhodnejšie  podmienky pri spotrebných úveroch aktuálne v roku 2018 ponúkajú napríklad : Poštová banka, OTP banka či mBank.

 

Online vybavenie

Pomaly sa dostávame do štádia, že  už aj kompletné vybavenie úveru bude jednoducho možné celé online. Zatiaľ sa to týka len spotrebných úverov no ešte stále je potrebná aspoň jedna návšteva banky, kde je však tiež v celé vybavenie úveru výrazne jednoduchšie a rýchlejšie.

Dôležitý je fakt, že vybavenie spotrebného úveru prostredníctvom externého finančného agenta v niektorých bankách môže znížiť úrokovú sadzbu spotrebného úveru.                                                                                                                                      A ak už spotrebné či hypotekárne úvery máte, neváhajte sa opýtať aj na možnosti ich refinancovania a konsolidácie. Aktuálne sa sadzba za refinančné hypotéky pohybuje na úrovni 1% a tiež niektoré banky preplatia poplatok za prenos úverov mimo obdobia fixácie. Pri drahých spotrebných úveroch môžete úver refinancovať a znížiť si úrokovú sadbu v niektorých prípadoch aj o viac ako 5% p.a.

Michal Matlák

Špecialista na financie

S čím Vám môžem pomôcť?

Scroll to Top
Scroll to Top