Blog

Mladomanželské pôžičky opäť v ponuke

V minulosti boli mladomanželské pôžičky veľmi populárne. Nárok na ne mali mladí po sobáši, ktorí za ne kupovali byty, kuchynské linky či gauče. Zažiadať si o ne mohli ľudia do tridsiatky po svadbe. Tieto pôžičky sa neskôr na istú dobu poskytovať prestali, no teraz sú späť. Od 1. júla 2019 by sa mladomanželské pôžičky  mali vrátiť v novej forme. Vďaka novele zákona o Štátnom fonde rozvoja bývania, štát umožní mladým ľuďom uchádzať sa o podporu pri zabezpečení bývania.

Na základe tejto zmeny zákona tak mladomanželia budú môcť dostať úver vo výške 15 000 € na 15 rokov s ročnou úrokovou sadzbou vo výške 1 % fixovanou počas celej doby úveru. Pri narodení dieťaťa by zároveň malo byť možné odpustiť 2000 € z výšky istiny úveru, pričom suma odpustenej časti úveru nemôže presiahnuť 6000 €.

Podmienky nároku na mladomanželskú pôžičku
  • manželia vo veku do 35 rokov
  • sobáš mladomanželov maximálne 12 mesiacov pred podaním žiadosti

Poskytnuté financie bude možné využiť na:

  •  financovanie bývania
  • kúpu nového bývania
  •  stavebnú úpravu staršieho bytu v bytovom dome alebo rodinnom dome
Ako  požiadať o pôžičku?
  • Ak splníte všetky potrebné podmienky ,následne je potrebné podať žiadosť na Štátny fond rozvoja bývania a priložiť k nej sobášny list.

 

Akokoľvek ústretová je mladomanželská pôžička, treba si však uvedomiť, že stále to znamená finančný záväzok na dlhé obdobie, ktorý je potrebné splatiť. Preto je potrebné si veľmi dobre premyslieť, či ju naozaj potrebujete, alebo sa zaobídete aj bez nej.

Dlhodobo sa finančne zaviazať len kvôli tomu, že máte k dispozícii výhodnejšie podmienky ako za normálnych okolností, nie je rozumné. Na prípadné zaplátanie krátkodobého finančného nedostatku je vhodné využiť iné dostupné možnosti, o ktorých je dobré sa poradiť s odborníkom…

 

Michal Matlák

Špecialista na financie

S čím Vám môžem pomôcť?

Scroll to Top
Scroll to Top