Blog

Hypotéka na rekonštrukciu

V prípade, že sa chystáte rekonštruovať váš byt či dom a potrebujete na to finančné prostriedky, môžete v banke požiadať o úver. Aj tu je však potrebné poznať podmienky a situácie, na ktoré môžete naraziť…

 

Rekonštrukcia bytu

V prvom rade je dôležité vopred vedieť, do akej veľkej rekonštrukcie sa chystáte pustiť. Je to dôležité nielen kvôli výške samotného úveru, ale aj kvôli ďalším krokom, ktoré budete musieť v niektorých prípadoch absolvovať.

Ak budete chcieť v rámci rekonštrukcie bytu realizovať len menšie úpravy, napríklad výmenu  obkladov, podlahy či rekonštrukciu kúpeľne, stačí požiadať o úver a načerpané prostriedky môžete v niektorých prípadoch použiť aj bez dokladovania účelu, prípadne banke ako účel predložíte fotografie pred rekonštrukciou a po nej.

V prípade rozsiahlejšej rekonštrukcie bytu treba myslieť na to, že bude potrebné ohlásiť úpravy na stavebnom úrade.  Ak sa chystáte meniť dispozíciu bytu, či búrať priečky, je potrebné požiadať o súhlas s takýmito zmenami. Ak takéto úkony urobíte bez povolenia, môže to v budúcnosti spôsobiť problémy, napríklad pri refinancovaní hypotéky alebo predaji bytu.

 

Rekonštrukcia rodinného domu

Rovnako, ako pri bytovej rekonštrukcii, je ak pri rekonštrukcii domu dať pozor na to, aký rozsah úprav sa chystáte robiť. Pri malých úpravách tiež stačí požiadať o hypotéku a ak sa nemení pôdorys domu, prípadne ak robíte len „kozmetické“ úpravy na vašom bývaní, žiadne úrady navštevovať nemusíte.

Ak chcete meniť v dome celkovú dispozíciu, búrať priečky, či stavať nové alebo pristavovať je nutné požiadať o stavebné povolenie. Pri zmene pôdorysu sa tiež zmení geometrický plán vašej nehnuteľnosti, ktorý je potrebné zapísať do katastra nehnuteľnosti. Ak chcete žiadať o hypotéku na veľkú rekonštrukciu domu, určite nerobte žiadne úpravy, kým banka hypotéku neschváli a neumožní jej čerpanie, pretože banka potrebuje poznať stav nehnuteľnosti, ktorá je v úvere založená.

V prípade, ak nebudete postupovať podľa pravidiel banky a o tento súhlas nepožiadate, môže sa stať, že vám banka neposkytne čerpanie hypotéky a vy nebudete môcť dokončiť rekonštrukciu stavby. Je preto dôležité dodržať všetky zákony a podmienky, aby ste sa vyhli zbytočným nepríjemnostiam.

Kúpa a rekonštrukcia- kombinovaný účel

Ak sa chystáte kúpiť starší dom a zrekonštruovať ho, môžete požiadať o hypotéku na tento kombinovaný účel. V tomto prípade sa však hypotéka posudzuje individuálne, v závislosti od aktuálneho stavu nehnuteľnosti a jej hodnoty v budúcnosti. Úrokové sadzby závisia od mnoho faktorov, ako je napríklad prevedenie nehnuteľnosti, lokalita atď.

Často sa zdá, že hypotéka na rekonštrukciu je jednoduchý úverový produkt, ale nie vždy je to celkom tak. Pri rozsiahlejších rekonštrukciách môžete naraziť na mnoho komplikácií. Ak sa im chcete vyhnúť, treba sa na tento typ hypotéky vopred detailne pripraviť.

Michal Matlák

Špecialista na financie

S čím Vám môžem pomôcť?

Scroll to Top
Scroll to Top