Blog

Ako sa najlepšie pripraviť na dôchodok?

Odchod do penzie je zásadnou zmenou v živote každého človeka. Niektorí  sa na dôchodok tešia, iní majú obavy, že sa ocitnú na hranici chudoby. A to je možno jeden z dôvodov, prečo z viac ako  jedného milióna starobných dôchodcov stále pracuje viac ako 145-tisíc.

V súčasnosti Slováci odchádzajú do dôchodku vo veku nad 62 rokov a táto hranica sa neustále zvyšuje. Či bude štátom určený strop dôchodkového veku, nie je však až tak dôležité. Demografickým faktom totiž je, že sa rodí menej detí a starších ľudí bude len pribúdať. Netreba sa teda príliš spoliehať na to, že štát v budúcnosti bude mať dostatok finančných prostriedkov na utiahnutie dôchodkového systému.

Život beží rýchlo a málokto sa pozastavuje nad plánovaním výdavkov v budúcnosti. O plánovaní výdavkov smerujúcich na dôchodok ani nehovoriac. Ak však chceme mať slušný dôchodok, mali by sme sa o to postarať sami.                           Najideálnejšie by bolo pripravovať sa už od narodenia, keďže sila peňazí je najmä v čase a zloženom úročení. Dôležité je však zvoliť si produkt, ktorý je možné časom meniť a prispôsobovať aktuálnym potrebám , aj v prípade zníženia príjmu alebo zdravotného obmedzenia. Pokiaľ so sporením nezačali vaši rodičia, mali by ste začať myslieť na dôchodok od okamihu, keď dostanete prvú výplatu a časť z nej si odložiť.

Každá situácia ľudí, ktorí si doteraz nešetrili na dôchodok a sú už v preddôchodkovom veku, je veľmi individuálna a je potrebné ju posudzovať podľa ich finančných a rodinných pomerov.                                                                                               Ak  si dlhé roky sporíte v druhom pilieri, je to pre vás dobrá správa. Tieto peniaze určite prilepšia váš dôchodok.  Spoliehať sa na kombináciu prvého a druhého piliera však nestačí. Prirodzene záleží od úspor, investícií a nadobudnutého majetku. Sporiť si je potrebné aj v takzvanom treťom pilieri.

Je dôležité, aby aj v tomto prípade bolo nastavenie tohto piliera alebo investičného poistenia správne a pri mladších ľuďoch skôr dynamické, keďže je tam dosť času na bezpečné zhodnotenie. Pri starších ľuďoch  je zas kľúčové chrániť nadobudnuté peniaze pred nimi samotnými. Stáva sa totiž často, že čerství dôchodcovia bez váhania vyberajú svoje dlhoročné dôchodkové úspory a minú ich jednorazovo, napríklad na kúpu auta, oslavu alebo niečo podobné, namiesto toho, aby peniaze vyberali postupne.

Michal Matlák

Špecialista na financie

S čím Vám môžem pomôcť?

Scroll to Top
Scroll to Top