Blog

Vplyv inflácie na hypotéky

Väčšina ľudí vlastní nehnuteľnosť, ktorá je financovaná hypotekárnym úverom. Z hľadiska inflácie je to dobré, pretože ceny nehnuteľností majú dlhodobú tendenciu rásť minimálne o úroveň inflácie.

Inflácia je všeobecný rast cien služieb a tovarov, pri ktorom dochádza zníženiu kúpnej sily. Znamená to, že za rovnaký finančný obnos sa dá dnes kúpiť menej, ako v minulosti. Pri meraní inflácie sa zohľadňujú všetky tovary a služby, ktoré domácnosti spotrebovávajú, ako napríklad predmety bežnej potreby (potraviny), predmety dlhodobej spotreby (chladnička, oblečenie) a služby (bývanie, poistenie).

Inflácia spôsobuje, že hodnota požičaných peňazí, ktoré sa vrátia od dlžníkov do banky, sa znižuje. Inflácia hrá v prospech dlžníkov. Čím je inflácia vyššia, tým viac sa oplatí zadlžiť. Je predpoklad, že s rastom inflácie vzrastie aj príjem. Mesačná splátka hypotéky tak postupom času bude predstavovať menší podiel na celkovom mesačnom príjme. Dnes si vie každý klient banky vypočítať, o koľko preplatí poskytnutý úver. V skutočnosti však zaplatí menej, pretože inflácia zníži reálny úrok.Tí, ktorí si požičajú v čase inflácie peniaze, budú vracať peniaze, ktoré budú mať nižšiu hodnotu. Pokiaľ je úrok z hypotéky menší ako miera inflácie, budú mať prospech z rozdielu. Vďaka aktuálnym dlhodobým fixáciám na hypotékach s nízkou úrokovou sadzbou, si zaručíte istotu vlastného bývania lacnejšie ako nájom. Z dlhodobého hľadiska finančná hotovosť stráca svoju hodnotu, no naopak nehnuteľnosti zaznamenávajú stabilný nárast ceny.

Treba si dať pozor, za akých podmienok je možné pri hypotéke získať nízke úrokové sadzby. Žiadateľ o hypotéku by si mal overiť, za akých podmienok je možné uskutočniť mimoriadne splátky. Niektoré banky ponúkajú bezplatné mimoriadne splátky a iné zas iba pri výročí fixácie. Napríklad, ak máte fixáciu na dobu troch rokov, je možné takúto splátku urobiť iba raz za tri roky. Ak ju spravíte pred touto dobou banky si účtujú poplatok 1% z výšky mimoriadnej splátky. Po konci fixačnej doby je predpokladať, že pri hypotékach príde k miernemu nárastu úrokových sadzieb, preto je dobré mať určitú finančnú rezervu.

V prípade, že máte ďalšie otázky ohľadom hypotéky a podmienok na jej získanie, neváhajte ma kontaktovať. Rád vám zodpoviem na prípadné otázky.

Michal Matlák

Špecialista na financie

S čím Vám môžem pomôcť?

Scroll to Top
Scroll to Top