Blog

Poplatky v životnom poistení môže znížiť aj zdravý životný štýl.

Mnohí poistenci si zbytočne roky priplácajú za riziká, ktoré už nemusia byť aktuálne. Zmena práce či koníčka totiž môže znamenať aj lacnejšie poistenie. Okrem veku a chronických chorôb sa individuálne hodnotí aj životný štýl poistencov, najmä ich povolanie či zlozvyky. Najväčšiu pozornosť poisťovne venujú tomu, či fajčia.

Nezaujíma ich pritom len to, či fajčí samotný klient, ale tiež, či sa v jeho rodine vyskytujú takzvané „fajčiarske diagnózy“ ako napríklad rakovina, ischemická choroba srdca, infarkt a mŕtvica.
Napríklad Beata Lipšicová, hovorkyňa poisťovne UNIQA, pre portál voFinanciách.sk uviedla, že zisťujú, či sa takéto ochorenia nevyskytli aj u rodičov alebo starých rodičov ešte predtým, než dosiahli 60 rokov. Ak poisťovňa takýchto príbuzných v rodine fajčiara nájde, musí rátať s príplatkom podľa frekvencie ich výskytu. V priemere zaplatí o 10 percent viac ako nefajčiar. Druhou možnosťou je aj to, že ho poisťovňa na dané choroby vôbec nemusí pripoistiť.

Cena životného poistenia sa u 30-ročného jednotlivca, ktorý nemá deti a nemá hypotéku, pohybuje v priemere okolo 30-40 eur mesačne. Za životné poistenie však 40-ročný jednotlivec s deťmi a hypotékou cca 50 000 eur zaplatí za mesiac v priemere 70 eur. Podobný scenár poisťovne aplikujú aj pri obezite, avšak tú nepovažujú za tak závažný faktor ako závislosť na nikotíne. Aj tu však platí, že obézny poistenec si za poistku priplatí alebo mu zúžia diagnózy, ktoré mu budú poistené.

Rizikovejší sú pre poisťovne podľa Patrika Szabóa, riaditeľa pre životné poistenie v spoločnosti FinGO.sk, aj starší klienti, u ktorých je bežný zhoršený zdravotný stav. Tiež klienti s nebezpečným povolaním či „koníčkom“, aj keď nie nevyhnutne celý život. Životné poistenie je flexibilný produkt, preto ho odborníci radia kontrolovať minimálne pri každej významnej životnej zmene.

„Ak klient zmení povolanie či prestane s rizikovejším športom, môže prejsť do nižšej rizikovej skupiny a zníži sa mu tak aj výška poistného pri vybraných rizikách,“ približuje Tomáš Ferenčák, hovorca Wüstenrot poisťovne.
Zdravý životný štýl zase môže klientom priniesť rôzne zľavy a benefity. Štíhli nefajčiari tak môžu zaplatiť za rovnaké služby v niektorých poisťovniach až o 20 percent menej než ich rovesníci, ktorí sa o svoje zdravie menej starajú.

Pomáha poistenie v skorom veku
Vo výnimočných prípadoch takýto klient nemôže využiť ani všetky druhy pripoistení, prípadne ho konkrétna poisťovňa odmietne poistiť úplne. Poisťovne však zhodne upozorňujú na to, že takýchto klientov posudzujú individuálne. Okrem samotnej diagnózy sa skúmajú kombinácie s inými zdravotnými problémami, fajčením, nadváhou, rodinnou anamnézou či vekom.

„Z toho dôvodu môže byť pre konkrétnu chronickú chorobu poistený prijatý bez prirážky, s uplatnením prirážky alebo i aktuálne neprijateľný do poistenia,“ vysvetľuje Lipšicová.

Michal Matlák

Špecialista na financie

S čím Vám môžem pomôcť?

Scroll to Top
Scroll to Top