Ekonomike na Slovensku sa celkom darí, životná úroveň obyvateľov sa zvyšuje. Napriek tomu mnohí tvrdia, že im financie nestačia. Prečo je to tak a kde sa robia najčastejšie chyby?


1. Pri našich finančných rozhodnutiach a prioritách rozmýšľame krátkodobo.Viac ako polovica Slovákov  nevidí zmysel v dlhodobom finančnom plánovaní, pretože človek nevie, čo bude o rok či dva a už vôbec nie o desať.

2. Zbytočne veľa míňame na bežnú mesačnú spotrebu. Robíme si radosti drobnými vecami, kupujeme veci aj pri jednorazovej potrebe namiesto toho, aby sme si ich požičali,…Tieto zbytočné výdavky priznáva až 80% domácností.

3. Peniaze si odkladáme až na konci mesiaca. Ak nejaké zostanú. Pri zbytočne vysokých bežných výdavkoch často nezostáva na sporenie nič.

4. Využívame drahé pôžičky. Typickým príkladom je povolené prečerpanie na účte a kreditná karta. Medzi drahé pôžičky patria aj pôžičky na malú sumu.

5. Máme slabú finančnú disciplínu. Ak sa chceme mať dobre, potrebujeme finančný plán, ktorého sa budeme držať. Ak sporíme na dôchodok, nemôžeme tieto peniaze minúť na drahú dovolenku.

6. Máme finančné zlozvyky. Zmeniť zlý prístup k financiám vyžaduje často veľa energie, možno aj odriekania. No pokiaľ my sami sa nerozhodneme, že vo svojich financiách chceme „urobiť poriadok“, nikto iný to za nás neurobí. Odborník nám môže pomôcť s finančným plánom, no dodržiavať ho musíme my.

7. Myslíme na budúcnosť svojich detí viac ako na svoju. Staráme sa o svoje deti, chceme im dopriať dobré vzdelanie a nasporiť im na štart do života. Ale kto sa postará o nás keď budeme starí

8. Využívame nevhodné bankové a investičné produkty. Máme zastarané poistky, zbytočne platíme za účty, ktoré nepotrebujeme, na sporiaci účet si odkladáme peniaze na dôchodok,…

Ak sa nevyznáte vo finančných pojmoch a neviete si porovnať jednotlivé parametre konkurenčných produktov, je dosť možné, že namiesto lákavej ponuky úveru alebo hypotéky  sa nevýhodne zadlžíte.

Rovnako sa to týka aj životného a neživotného poistenie. To si stačí správne nastaviť tak, aby ste zbytočne nepoisťovali to, čo nepotrebujete, a tiež neprehliadli to, čo následne treba draho pripoistiť.

Bežný človek však nemá šancu vyznať sa v množstve bankových a poistných produktov, z ktorých sa dnes  dá na Slovensku vyberať. Finančné produkty, ako aj ich podmienky, sa navyše neustále menia. Nechajte si poradiť od odborníkov na financie. Služby finančných poradcov sú bezplatné.